Żywe ogrodzenie z krzaków liściastych czy iglastych, niskie czy wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najlepsze do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je posadzić oraz pielęgnować?

Żywe ogrodzenie z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne czy wysokie? Jakie ogrodzenie będzie najlepsze do naszego skweru? Natomiast w jaki sposób je usadowić w gruncie a także pielęgnować?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Upiększa park, ochrania nas przed ulicznym zgiełkiem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem sąsiadów. Zapewnia przyjemny cień, daje schron ptakom. Żywopłot amortyzuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego instalacją musimy podjąć decyzję, jaką rolę ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, czy zastępować płot, bądź pomóc w podziale ogrodu na mniejsze części oraz stworzeniu przytulnych zakamarków? Powinniśmy również postanowić, jaką płot będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór wariantu rośliny albo krzaku.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. W czasie jak szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal dobrze maskują nas przed wzrokiem natrętnych.

Przeważa opinia, iż najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez docinania utrzymują wąski kształt. Jak uzyskają odpowiednią wielkość redukujemy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki wymagają systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztachety PVC preferujemy iglaki odporne na mróz. Wrażliwe tuje wschodnie i cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Przywarą takich nasadzeń jest całkiem znaczna cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich często przycinać.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy gatunki, które mają uniesione pędy a także dobrze się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najprzyzwoiciej sprawdzają się odporne na niskie temperatury buki i graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, na skutek tego otrzymane z nich zielone ogrodzenia, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeżeli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wtedy przez ogrodzenie nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone płoty o różnej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów robią za obramowanie rabat i ścieżek, rozdzielają od siebie poszczególne części parku. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najakuratniej, jak je regularnie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy otrzymać całkiem spore żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeżeli mają izolować botanik od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich zielone płot w głębi parku, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez strzyżenia rozrastają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To wyjście zdaje przyzwoicie egzamin także w przypadku krzewów fascynująco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Choć te gatunki można także strzyc, lecz wtedy dużo lepiej rozkwitają.

Na zielone płoty rekomendowane są też krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na płoty najpoprawniej sprawdza się u nas bukszpan, oraz ostrokrzew Meservy. Tymczasem i one po srogich zimach bywają czasami oszpecone przez liście. Na zachodzie Europy lubiane są zielone sztachety z Winylu z laurowiśni czy też zimozielonych gatunków berberysów. Na nieszczęście , w krajowych warunkach klimatycznych ich listki notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Wskutek tego, jeżeli już zdecydujemy się na taki płot, powinien być on niewysoki (do 60-80cm), żeby można go było otulić na zimę agrowłókniną i bez trudności wyjąć spierzchnięte części.

Jeżeli chcemy otrzymać zwłaszcza dekoracyjny płot, powinno się posadzić naprzemiennie dwie lub trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy zakładamy zielony parkan spośród gatunków zrzucających liście na zimę, korzystnie jest obsadzić go drugim, małym, np. z iglaków bądź zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztacheta z Winylu strzyżone z wyobraźnią- z krętą liną „grzbietu” czy też wystrzyżonymi wieżyczkami. Należy im jednakże poświecić dużo czasu.

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход / Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход / Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход / Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход / Изменить )

Connecting to %s