Wierzba wyrośnie nawet z patyczka odrośli.

Wierzba wypuści nawet z patyka wiktów.

Mając na uwadze taką okoliczność, powinniśmy spośród niej wykonać fantastyczne modele żywopłotów. Z tej przyczyny nasz płot zyska niepowtarzalny wygląd oraz będzie się wyróżniać wśród płotów w okolicy.

Rosnące na działkach oraz grząskich torfowiskach wierzby już jakiś czas temu zagościły w polskich parkach. Upodobaliśmy je za specyfikę oraz charakterystyczne koty. Nie są kłopotliwe, pożądają tylko wiele wody oraz troszeczkę słońca. Dogodzą się nieledwie wszystką ziemią.


Mało drzew potrafi też tak samo szybko ożywiać utracone pędy oraz odrośle. Wierzby wybitnie swobodnie odtwarzają również swój system korzeniowy. Wystarczy, iż ucięty lub nawet ułamany pęd zagłębiony w przemokłej glebie po niedługim czasie ukorzeni się oraz poda zaczątek kolejnemu drzewu. Pewna osoba wpadła na myśl, tak aby spośród wierzb produkować splecione sztachety ogrodzeniowe czy też płotki zalane liśćmi. Zapewne warto posiadać tak twórcze płot. Najpoprawniej do zainstalowania takiego ogrodzenia wykorzystać następujące warianty wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), tytułowana konopianką, i jej mnogie mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te modele wierzby na ogrodzenia mają parę wspólnych cech:

wytwarzają prostolinijne, długie i wybitnie plastyczne pędy – z racji tej można łatwo nadawać kształt ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po skróceniu- w krótkim terminie możemy wypleść całe przęsło na płot;
nadzwyczaj bez trudu się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej umiejętności do założenia takiego płotu z wierzby.

Kiedy mamy już propozycję na postać ogrodzenia, musimy zakupić pasujące wierzbowe pędy na płot. Na nieszczęście, odnalezienie ich w wymogach prawdziwych jest pracochłonne, bo dziko wzrastające krzewy z rzadka wypuszczają nader długie oraz proste pędy. Najpoprawniej jest założyć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na efekt będzie należało zaczekać kilka latek.

W celu założenia plantacji wierzby na ogrodzenie wyselekcjonujmy najprzód położenie w skwerze, mało przez nas nawiedzane i w żadnym razie dostrzegalne.Wiosną, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy tam rozsady, z jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jak rozsad użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki rozciągłości 25-30 cm, jakie możemy dostać spośród dziko rosnących roślin. Przedtem wypada je zanurzyć na 24 h w wodzie, żeby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie iżby wystawał tylko ostatni pączek. Musimy pomnieć, że rośliny szybko się grubieją, w takim razie powinny rosnąć w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok bądź dwa upoważniamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą prawdziwe, proste pędy, jakich wiosną następnego roku możemy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie witki sporadycznie przewyższają 2m, z tej przyczyny na dłuższe musimy poczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku do kilkunastu gałązek, jakie można użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход / Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход / Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход / Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход / Изменить )

Connecting to %s